top of page

Історія закладу

   Фундамент школи був закладений румунами в 1936 році.  Вона будувалася як чотирикласна школа. 

   Довго школа стояла без стін, лише перед самою війною, у 1940 році було накрито дах будівлі.  Під час війни тут розміщувався військовий шпиталь.

   У 1944 році будівлю, за розпорядженням Обласного виконавчого комітету, було передано школі. 

   У 1944 - 1945 н.р. починає працювати неповна середня школа.  У ній було сім класів, у яких навчалося 249 учнів.

   Першим директором школи була Марцуль Катерина Семенівна.

   У школі працювали історичний, хоровий, драматичний, спортивний та інші гуртки.   До кінця навчального року в школі було 100 піонерів і 13 комсомольців. У другому півріччі було зібрано бібліотеку в 300 книг. 

    Біля витоків школи стояли такі вчителі: Гальченко Ніна Василівна,  Пахомова Анна Анисімовна,  Шумова Таїсія Андріївна,  Турта Василь Іванович,  Пестриков Степан Єпіфанович,  Багоцька Зоя Федорівна,  Харциз Євгенія Мойсеївна.

   У 1951 - 1952 н.р. школа №16 отримує статус середнього загальноосвітнього навчального закладу. Працює школа в дві зміни.  Викладаються іноземні мови. Один із класів переобладнано у спортивну залу.  У школі працює всього 20 вчителів.  У міському огляді художньої самодіяльності в 1953 році школа посіла друге місце серед середніх шкіл міста. 

   У 1954 році стіни школи покинув перший випуск десятикласників.  Класним керівником першого в історії школи десятого класу була Гольдур Мара Марківна.  Директором цього випуску був Пестриков Степан Єпіфанович.  Кращими учнями випуску були Мачехін В,  Корчагін Г.,  Нусимович В., Пойда В.

   Поступово зростає кількість учнів у школі і їй вже тісно у своїй будівлі.  За рішенням Виконавчого комітету міської ради  школі в 1957 році передано двоповерховий будинок по вулиці Бессарабській, колишнє приміщення контори міського харчового комбінату.  У 1958 році будівлю було повністю освоєно школою.  Таке розширення шкільної площі дало можливість відкрити кабінети хімії, біології  і клас з машинознавства.  Учнями упорядковано двір, висаджені дерева, побудований крільчатник.  При школі з’являється навчально-дослідна ділянку в 0,15 га.,   якою завідує  Беляцька Клавдія Герасимівна.  За підсумками перевірки ЦК ВЛКСМ України наша школа посідає перше в Україні місце з комсомольсько-піонерської роботи.  Школі було вручено перехідний червоний прапор ЦК ВЛКСМ України.  Піонервожату Задорожну Лілію Петрівну було нагороджено грамотою ЦК ВЛКСМ України та поїздкою до Німеччини. 

   Для колективу викладачів і учнів знаменним став 1961 - 1962 н.р., коли звичайна середня школа отримала статус школи з поглибленим вивченням німецької мови.

  У житті школи перегорнуто чимало цікавих сторінок.  1963 року був створений шкільний Клуб Інтернаціональної Дружби імені Ернеста Тельмана.  А починалося все з випадку.  Хтось передав середній школі №16 конверт із написом «Радянський Союз.  Україна, одній зі шкіл ».  Лист потрапив в надійні руки справжніх ентузіастів. Першим керівником клубу була Емма Олександрівна Бєляєва.  Мости дружби проходили через Москву, Ленінград, Таллінн, Русе, Варшаву, Лейпциг, Берлін, Вісмар і багато інших міст. Це тисячі листів, безліч захоплюючих зустрічей і корисних справ.  Особливо пам’ятною була поїздка до Берліна на святкування двадцятиріччя Німецької Демократичної Республіки, де зустрілися  сотні юних, але переконаних борців за мир. 

   Змінювалися покоління інтерклубівців: Володимир Полянцев, Павло Негоіца, Тетяна Горіна, Людмила Руга (Людмила Дмитрівна згодом повернулась до школи і працювала  завучем), Тетяна Горлова, Любов Граніч і багато інших.

   Доторкнутися до подвигу батьків і дідів, усвідомити велич свого народу допомагав учням організований у 1963 році літературно-патріотичний клуб «Шхуна «Ровесник».  Багато років роботою клубу керувала Костова Марія Никифорівна. У 1983 році наше місто зустрічало делегатів тринадцятого зльоту форпостів клубу «Шхуна ровесників».  Гостями у ізмаїльських школярів були представники десяти міст Радянського Союзу.  Зліт проходив на базі школи  №16.  Місто Ізмаїл представляли   учні нашої школи: Ігор Ботнаренко,  Ольга Граніч, Олег Харитонов , Тетяна Костова.

   У школі проводилась цікава виховна робота: змагання юних  інспекторів руху, предметні ранки і вечори, зустрічі з шефами.  Працювали підготовчі курси для майбутніх першокласників.

   За роки існування школу очолювали досвідчені керівники, активні, творчі, віддані своїй справі: Марцуль Катерина Семенівна; Пестріков Степан Єпіфанович, Топчій Іван Михайлович, Дорошенко Борис Іванович, Абель Семен Лазарович, Єрмакова Віра Афанасіївна, Старкова Альбіна Юріївна, Плюхіна Ніна Поліектівна, Ткаченко Григорій Миколайович, Головльов Юрій Олександрович. З  2013 року школу очолює Каражеков Денис Іванович. 

   Не одне покоління вчителів, інженерів, учених, лікарів, кваліфікованих робітників виховали добрі, чуйні вчителі, які пропрацювали не один десяток років у школі: Нусимович Лілія Іванівна, Величко Андрій Миколайович, Прищепа Жанна Петрівна, Степаненко Світлана Георгіївна, Задорожна Лілія Петрівна, Кравцова Галина Дмитрівна, Бєляєва Емма Олександрівна, Костова Марія Никифорівна,  Кожушко Світлана Степанівна, Іскрова Олена Іванівна, Федорова Валентина Володимирівна, Ніколаєва Тамара Володимирівна.

   Естафету своїх наставників підхопили колишні учні школи, а нині її викладачі: Руга Людмила Дмитрівна, Кибалко Галина Дмитрівна, Коцофляк Ольга Дмитрівна, Данилова Лариса Володимирівна, Лебедєва Світлана Тимофіївна, Короленка Інна Анатоліївна, Іванова Світлана Анатоліївна, Пальченко Ірина Сергіївна, Корнєєва Анна Миколаївна,  Чилібіцька Марія Миколаївна, Каспірська Ольга Сергіївна, Макарова Ірина Василівна, Комарова  Олена Вікторівна, Пундєва Оксана Вікторівна, Бахмет Катерина Костянтинівна, Завірущенко Ірина В’ячеславівна,  Карцева Світлана Павлівна, Бурлакова Оксана Георгіївна, Баклан Віктор Миколайович.  З честю  несуть вони звання вчителя, продовжуючи традиції школи. 

   Серед випускників школи є вчені, лікарі, політики, спортсмени: Рубцов Володимир - адвокат, місто Ізмаїл;  Степанов Олександр - суддя, місто Ізмаїл;  Бавицький Віталій , Ботнаренко Ігор - музикант; Адабаш Ірина - майстер спорту міжнародного класу, чемпіон України з парашутного спорту; Нусимович Володимир - ветеран Дунайського пароплавства; Дмитрієв Юрій - поет, композитор, депутат міської ради;  Степаненко Оксана - майстер спорту з вільної боротьби, чемпіон України, срібний призер Європи, тренер; Абашев Родіон – заступник міського голови.

Школа на сучасному етапі

   Одночасно з ростом попиту на німецьку мову як профілюючого шкільного предмету, зростає популярність СЗОШ №16.  Їй вже тісно у своїх двох будівлях, побудованих в сорокових-п’ятдесятих роках. Школа працює у дві зміни. Завдяки зусиллям усього педагогічного колективу СЗОШ №16 зі скромної міської  перетворилася на одну з найпрестижніших шкіл в Ізмаїлі.

   Сьогодні спеціалізована загальноосвітня школа № 16 - одна з 24 шкіл України, яка обрана Постійною   конференцією Міністрів культури ФРН і має право готувати учнів до складання  іспитів на отримання мовних дипломів з німецької мови європейських рівнів І та ІІ ступенів. За цією програмою школа працює з 1995 року. Цей проект передбачає роботу у школі програмного вчителя, направленого Федеративним відомством центрального управління зарубіжних шкіл Німеччини. За ці роки у школі працювали:

        Сюзанна Прош - 1998 - 2000 роки;

        Мартін Флюх - 2000 - 2005 роки;

        Хільтруд Фано - 2005 - 2007 роки;

        Іріна Саркісов - 2008 - 2009 роки.

   За умовами даного проекту 50% випускників повинні скласти іспит на Щпрахдиплом.  СЗОШ №16 єдина школа в Україні, що подолала 40% рубіж. 

   З 2005 року DSD- іспити складають у школі, тому що навчальний заклад  забезпечений 11 вчителями, які мають право приймати цей іспит. З 2007 року DSD- іспит здають на новий рівень С-1. Учні, що успішно складають цей іспит та отримують мовний диплом, стають кандидатами на отримання DAAD - стипендій, що дає змогу навчатися у Німеччині безкоштовно. У 2014 - 2015 н. р. кандидатом на отримання стипендії був наш учень Маслов Д., в 2015-2016 н. р.- Литвиненко А. Щорічно успішно складають іспит до 95% наших учнів. Нещодавно, з 2012 року, DSD-проект дещо розширив свої кордони і було введено додатково іспит І ступеню на рівень А2/В1, який складають   дев’ятикласники. Отримання цього диплому дає можливість вступати до  коледжу у Німеччині. Щорічно учні нашої школи успішно складають цей іспит, у 2014 - 2015 н. р., у 2015 - 2016 н.р., у 2016 - 2017 н.р. якість знань склала 100%.

   На шкільному рівні  проводяться також іспити у 4-х та 7-х класах на рівні А1, А2, що сприяє підвищенню мотивації учнів до вивчення німецької мови та служить підготовчим етапом до складання іспиту міжнародного рівня.

   Школа бере участь у багатьох міжнародних проектах:

  - 2003 р. - проекті Роберта Боша «Порозуміння між народами наші спільні завдання» (ФРН). Мета проекту: надання постійної можливості спілкування учнів з носієм мови і зацікавленості учнів у вивченні німецької мови та соціокультурного порозуміння, проектна робота практикантів  з ФРН з учнями школи.

   - 2003 р. - Аннегерт Классерт - проект «Театр на уроках німецької мови» (1-11 класи).

   - 2005 р. - Йоханна Сіверс - проект створення  Web сайту школи у ФРН (10 класи).

   - 2009 р. - Юлія Нойфелд - проект «Захист навколишнього середовища в Ізмаїлі» (10 класи).

   - 2010 р. - Сільке Ульман - проект оновлення Web сайту школи у ФРН (11 класи).

  - 2005 р. - стажування учнів у Німеччині. Мета: надання можливості учням10-х класів відвідувати державу, мову якої вони вивчають, сприяти покращенню комунікативних навиків, надати можливість познайомитись з історією, культурою, традиціями та побутом Німеччини.

   - 2003 р. - програма молодих вчителів - менторів (ФРН). Мета: підвищення рівня викладання німецької мови у школах України.

   - 2004 р. - програма по стажуванню вчителів німецької мови у ФРН. Згідно з вимогами DSD програми усі вчителі німецької мови повинні пройти стажування та навчання у Німеччині на міжнародних курсах підвищення кваліфікації в Академіях підвищення кваліфікації або у школах ФРН.  Стажування пройшли 12 вчителів німецької мови.

   - З 2006 року  школа – учасник  міжнародного проекту «Молодь дебатує». Учні школи беруть участь у регіональному  та всеукраїнському вибіркових  етапах конкурсу. Участь у цьому проекті сприяє становленню міжнародної молодіжної еліти, є значним внеском у розвиток розуміння демократії. З 2009 р. змінився формат дебатів - перехід у формат «Європейські дебати". У 2014 - 2015 н. р. учень Деппершмідт М. посів ІІІ призове місце у регіональному вибірковому турі  та взяв участь у всеукраїнському турі проекту «Молодь дебатує». У 2015 - 2016 н. р. Литвиненко А. посіла ІІ призове місце у регіональному вибірковому турі у місті Одесі та взяла участь  у  всеукраїнському турі проекту у місті Києві.

  - 2006 р. - Міжнародна програма обміну учнями. Мета програми: покращення комунікативних навиків, знайомство з життям однолітків. Наша школа співпрацює з німецькою жіночою гімназією імені Святої Гертруди у місті Елльванген, федеративна земля Баден-Вюртемберг, Німеччина. Вже було відзначено десятирічний ювілей участі у цьому проекті, який є дуже важливим для школи, сприяє комунікативному та соціокультурному розвитку учнів, покращує міжкультурне спілкування у різноманітних сферах життєдіяльності, сприяє самостійності учнів, розширенню кругозору та покращує лінгвокраїнознавчі знання.

   - 2008 р. - у школі працюють елективні курси з іспанської, японської та болгарської мов.

   - 2009 р. -  згідно з вимогами DSD - програми учні школи складають DSD- іспит у 4-х класах на рівень А1, у 9-х класах - Б1, у 11-х класах - Б2/С.

   - 2009 р. - стипендія для навчання у Німеччині. Мета: отримання стипендії для навчання учнів після закінчення школи у ВНЗ Німеччини.

   - 2009 р. - проект Роберта Боша «Волонтери». Мета: методична допомога вчителям в організації навчального процесу, підвищення комунікативної зацікавленості учнів, надання учням можливості порозуміння у соціокультурних аспектах життя.

   - 2009 р. - Міжнародний проект «Американський волонтер» (США, Корпус миру). Мета: якісне навчання учнів англійської мови, спонукання до вивчення мови, культури, краєзнавства англомовних держав, забезпечення відповідного рівня знань з англійської мови для отримання сертифікату Macmillan. Для цього всі учні 2-11 класів забезпечені підручниками та робочими зошитами видавництва Macmillan та Longman Croup. Волонтерами проекту були:

        Медделін Мейган - 2009 р.

        Карл та Ельза Віснер - 2010 р.

        Данелла Крістофер - 2010 - 2012 р.р.

   Результати Міжнародних проектів:

   - DSD - програма: 2006 р. - школа пройшла 30% межу на отримання Шпрахдиплома.

   - 2008 р. - школа пройшла 50% межу на отримання Шпрахдиплома.

   - DSD - іспит склали: з 1998 р. по 2012 р. - 89 учнів, 11 вчителів та 8 учнів після закінчення школи.

   У 2009 р. - за якісне викладання та розвиток вивчення німецької мови школа була нагороджена грамотою Міністерства освіти Німеччини.

   З 2014 року школа почала брати участь у міжнародному проекті «Зустріч зі Східною Європою», що покликаний підвищити  мотивацію учнів до вивчення німецької мови, розвитку їх творчих здібностей. В 2014-2015 н.р. у цьому проекті взяли участь перші та десяті класи. Всі роботи було відзначено грамотами та пам’ятними подарунками. Щорічно у проекті беруть участь початкові класи під керівництвом вчителів Пальченко І.С., Завірущенко І.В., Макарової І.В., Повх Г.О. та учні середньої школи під керівництвом учителя Бурлакової О.Г.

   У 2014 - 2015 н. р. школа подала заявку на участь у проекті «Світове культурне волонтерство», і  з березня 2016 року у школі працював  волонтер з Німеччини Кая Оліна Ланге, що виконувала освітню функцію у школі, допомагала вчителям німецької мови та учням брати участь у міжнародних проектах, у роботі літнього мовного табору, сприяла покращенню мовних навичок та знань. У 2016 - 2017 н.р. у школі працювала волонтерка Мадіта Ланге, з березня 2018 року до школи приїде волонтерка Марта Шефер.

   Кожні три роки найкращі учні школи отримують стипендію для десятиденного перебування у Німеччині у рамках програми зі сприяння вивчення німецької мови іноземними учнями. У 2014 році у цій програмі взяв участь Маслов Д., у 2016 році школі було запропоновано позачергово відправити кращого учня до Німеччини на 10 днів. Таким чином, Волощук К., учениця 10-В класу, взяла участь у цій програмі у серпні  2016 року.

   У 2015 - 2016 навчальному році було запропоновано взяти участь у міжнародній програмі «Кіномистецтво. Берлін.» 5-ти учням нашої школи дали можливість безкоштовно поїхати до міста Берлін з метою відзняти документальний фільм на тему: «Шкільне самоврядування у Німеччині. Право голосу учнів у школі». Участь у цій програмі дала можливість учням покращити лінгвокраїнознавчі та мовні знання, познайомитись з побутом та культурою Німеччини, взаємодіяти у іншомовному суспільстві. У цьому проекті взяли участь кращі учениці 10-х класів за результатами складання мовного іспиту на рівень В1.

  Звісно, не останню роль відіграє також можливість наших учнів на основі досягнутих результатів вступати до німецьких коледжів та успішно там навчатися, тому ще один міжнародний проект, в якому бере участь школа, є дуже важливим у реалізації цієї мети. Організовуються подорожі з метою ознайомлення учнів з Марбурзьким університетом імені Філіпа у місті. Марбурзький коледж успішно завершили наші випускники Маслов Д., Депершмідт М., Литвиненко А.,  в університеті в Франкфурті на Одері навчається ще одна наша випускниця Катерина Волощук.

   З 2016 року було вирішено взяти участь у ще одному проекті під назвою BayBids, метою якого є подорож баварськими університетами, ознайомлення зі структурою, порядком вступу до університетів тощо. 10 учнів нашої школи  взяли участь у цьому проекті у квітні 2016 року.

   З 2017 року учнів школи було ознайомлено з системою дуальної освіти у Німеччині, і  в рамках цього проекту зацікавлені учні здійснили подорож у червні 2017 року до міста Аугсбурга, Німеччина. На даний момент у Німеччині за дуальною освітою навчається наша випускниця Еріка Савчук, що вивчає готельне господарство.

   З червня 2017 року вчителем англійської мови Головльовою Г.Н. було організовано навчально-туристичну подорож до Англії та Європи з метою вивченням англійської мови у місті Лондоні (Великобританія) під час канікул. Учні відвідали відомі історичні пам’ятки Лондона та Великобританії, познайомилися з побутом англійської сім’ї, відвідали п’ять найбільших європейських країн та їх столиці, покращили рівень англійської мови та отримали відповідні мовні сертифікати.

   Центральним відомством у справах середньої освіти за кордоном на постійній основі пропонується взяти участь у різноманітних міжнародних проектах, що розташовані на інтернет-сторінці pasch-net.de, які сприяють популяризації німецької мови, допомагають отримати інформацію щодо підготовки до мовного іспиту, розширюють кругозір учнів та підвищують мовний рівень.

   Кожного року вчителі німецької мови мають змогу пройти курси підвищення кваліфікації у Німеччині. У 2013 році стажування пройшла вчитель німецької мови Чилібіцька М.М, у 2014 р.- Ботня І.Д., у 2015 р.- Комарова О.В., Янкова Т.І., Бахмет К.К., у 2016 р.- Завірущенко І.В., у 2017 р.- Тангер Д.І.

   Крім міжнародних проектів, школа постійно бере участь у всеукраїнських конкурсах з німецької мови, таких як «Орлятко», міських та обласних  етапах Всеукраїнської олімпіади, МАН.

   З 2007 р. у школі працюють курси з підготовки майбутніх першокласників за програмою «Потужний старт», яка створена творчою групою вчителів школи.

   З 2008 року на базі школи працює болгарський культурно-просвітницький центр «АзБукі Веді» Всеукраїнського конгресу болгар в Україні. Мета: надання учням можливості вивчати болгарську мову, літературу, історію, культурну спадщину.

   З 2012 р. - розпочато роботу творчих груп зі створення програм «Школа в якій цікаво».

   Крім довготривалих Міжнародних проектів школа бере також участь у короткочасних міжнародних проектах:

   - 2007 р. - «Сучасні шляхи у Європу»;

   - 2008 р. - «Створимо світ без свічок та зброї», «Школи-партнери! Зробимо світ зеленішим - посадимо дерева»;

   - 2009 - 2011 р.р. - «Дунай - Міжнародна ріка». «9 держав, 9 міст, 9 шкіл».

   На базі школи постійно працюють шкільні гуртки та клуби вихідного дня: клуб любителів німецької мови «Ліхтарик» для учнів 1-5-х класів; для учнів  9-11-х класів проводяться засідання «Літературної кав’ярні».  

    При шкільній бібліотеці працює  організація книголюбів  «Едельвейс», робота ШОК спрямована на формування творчої особистості, стимулювання самоосвітньої діяльності учнів, виховання дбайливого ставлення до рідної мови, до книги, учні беруть участь у підготовці та проведенні багатьох театралізованих бібліотечних заходів.

     Учні школи щорічно беруть участь у міських змаганнях, фестивалях і конкурсах. Позакласна робота спрямована на виховання здорового способу життя (участь у фестивалі «Молодь обирає здоров’я», команда школи неодноразово проходила у фінал), патріотичне виховання (участь у міської  грі «Джура») та виховання творчої особистості.

    Крім шкільних гуртків та секцій, учні відвідують міські позашкільні заклади, спортивні школи та клуби. Всього гуртковою роботою охоплено 73% від загальної кількості учнів школи.

   З кожним роком наша школа стає сильнішою, кращою, зміцнюється, набирає сил, зростає. Найголовніше в зростанні – це її первісно родючий ґрунт і щире бажання до життя і розвитку.

bottom of page